Łódź (dla) Bezdomnych

Widoki Fot. Filip

Wystawa fotografii pt. „Łódź (dla) Bezdomnych”

  • 12 plansz 100x100cm

 

 Szacuje się, że w Łodzi mieszka około dziewięćset osób bez domu. Jak wygląda miasto z ich perspektywy? Co o nim myślą i jak się w nim czują? Opowiada o tym wystawa przygotowana przez bezdomnych mieszkańców Łodzi we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Pięcioro bezdomnych mieszkańców Łodzi przez kilka dni fotografowało miasto. Wyposażeni w jednorazowe aparaty fotograficzne mieli robić zdjęcia miejscom, które są dla nich ważne. O pokazanie Łodzi poprosiła ich Natalia Martini, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizująca badania na temat miasta doświadczanego w sytuacji bezdomności, i Małgorzata Kostrzyńska, pedagożka z Uniwersytetu Łódzkiego, od kilkunastu lat pracująca z osobami bez domu. Pomysłów na to, co i jak fotografować było tyle, ilu uczestników całego przedsięwzięcia. Jedni skrupulatnie dokumentowali przestrzenie, w których bywają na co dzień, inni skupili się na tworzeniu obrazów, które oddają codzienne doświadczenie życia w bezdomności. Wszyscy wykorzystali medium fotografii do powiedzenia czegoś ważnego o sobie, o nas i o mieście, w którym wspólnie żyjemy.

Uczestnicy projektu fotograficznego pt. „Łódź (dla) Bezdomnych”, w większości pochodzący z Łodzi, w sytuacji bezdomności znajdujący się od kilku do kilkunastu lat, podczas serii spotkań zorganizowanych w Punkcie Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej wspólnie zaplanowali publiczny pokaz swoich fotografii. Wymyślili tytuł wystawy i opracowali jej główne przesłanie. Przygotowali również opisy zdjęć, wśród których znajdziemy kadry z Manufaktury, wnętrza tramwajów i pustostanów, widok zgniecionych puszek z podpisem „Realia”, ale również zdjęcie muralu z napisem „Obiecana Ziemia” i odautorskim komentarzem „Nie dla każdego”.

W zamyśle autorów wystawa ma być okazją do przyciągnięcia spojrzenia przechodniów, którym na co dzień zdarza się odwracać wzrok od osób w sytuacji bezdomności, i skierowania go tam, gdzie życzyliby sobie tego sami bezdomni.

Ma pokazać szerokiej publiczności jak wygląda codzienność mieszkańców w sytuacji bezdomności i pomóc w lepszym zrozumieniu ich perspektywy. Poprzez osobistą wypowiedź na temat zamieszkiwania miasta i doświadczania bezdomności autorzy zdjęć chcą również przyczynić się do zmiany wizerunku osób bez domu, zwracając uwagę na osobisty wymiar i zróżnicowany charakter sytuacji, w której się znajdują.

Wystawa powstała w ramach projektu badawczego „Miasto doświadczane w sytuacji bezdomności. Studium społeczno-przestrzenne” realizowanego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2016/23/N/HS6/00810), przy wsparciu Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Harmonogram:

3.06. – 17.06.2019.

Wystawa na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze, ul. Drewnowska 58

07.06.2019., godz. 10.00

Spotkanie z autorami w Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13

13.06.2019., godz. 18.00

Spotkanie z autorami w Salonie Empik w Manufakturze, ul. Drewnowska 58

18.06.2019., godz. 18.00

Spotkanie z autorami w Galerii Chimera, ul. Wólczańska 31

18.06. – 30.06.2019.

Wystawa w Galerii Chimera, ul. Wólczańska 31

 

Organizatorzy:

Partnerzy:

 

Kontakt do organizatorów:

Natalia Martini natalia.martini@doctoral.edu.uj.pl, +48 510 683 503

Małgorzata Kostrzyńska malgorzata.kostrzynska@uni.lodz.pl, +48 607 404 257

Nie musisz zawracać sobie głowy poszukiwaniem grafika. Zapewniamy kompleksowe podejście.

W jakości fotograficznej, odporne na warunki atmosferyczne i mechaniczne, naklejone na wytrzymałe podłoże aluminiowo-kompozytowe.

Systemy wystawiennicze są lekkie, można ustawiać je w dowolny sposób, regulując wielkość i wysokość, montując plansze jedno lub dwustronnie.

Konstrukcję wystaw można wykorzystywać wielokrotnie dostosowując do aktualnych potrzeb. Nasze wystawy mogą być wzbogacone w oświetlenia LED.